NATO Askeri Komitesinin İzmir’de bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığını ziyareti

NATO Askeri Komitesi, İzmir'de bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığını ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in davetiyle NATO Müttefik Kara Komutanlığında gerçekleşen resmi ziyarette komiteyi Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral John C. Thomson ve NATO Müttefik Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Erhan Uzun karşıladı.

Org. Recep, burada yaptığı konuşmada, NATO'ya katılım süreci tamamlanan Kuzey Makedonya'nın üyeliğinin NATO'nun güvenlik ve istikrarına etkisi bakımından bölgeye mesaj göndereceğine inandığını söyledi.

Org. Recep, şunları kaydetti:

"Çevremizde son zamanda meydana gelen gelişmeler ile güney bölgemizdeki istikrarsızlık ve kargaşa ortamı NATO Kara Komutanlığının güçlendirilmesine yönelik stratejik öngörümüzün ne kadar tutarlı olduğunu göstermektedir. Kara Komutanlığımız sahip olacağı 7/24 harekat merkezi ile stratejik konumunun kriz bölgelerine yakınlığının ve gerek NATO Yüksek Hazırlıklı Kolordusu Karargahı-Türkiye (NRDC-Turkey) gerekse Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezimiz (COE-DAT) ile kuracağı yakın etkileşimin avantajlarını kullanarak bölgesel durumsal farkındalığı en üst düzeyde tesis edebilecektir.

Yeni Komuta Yapısı Adaptasyonu gereğince ve uzun dönem rotasyon planına uygun olarak NATO Yüksek Hazırlıklı Kolordusu Karargahı-Türkiye eğitim ve tatbikatlar konusunda NATO Kara Komutanlığı ile işbirliği içerisinde bulunacaktır."

Türkiye'ye misafirperverliği için teşekkür eden NATO Askeri Komite Başkanı Hava Orgeneral Sir Stuart Peach, ittifak ve askeri komite adına Türkiye'nin NATO'ya katılışının 67. yıldönümünü kutladığını ifade etti.

Peach, ziyaretin askeri komite için tarihi bir ziyaret olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Kuzey Makedonya askeri temsilcisi ilk defa bu ziyaretle aramıza katılmıştır. Türk heyetine bu sıcak karşılama için tekrar teşekkür ederim. İlk olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya çapında NATO görev ve harekatlarında devam eden katkıları ve sorumlulukları, başarıyla yerine getirmesinden dolayı minnettarlığımızı belirtmek isterim.

Bunların ötesinde ittifaka mensup personel İzmir'de 67 yıl boyunca Türk misafirperverliğine şahit olmuştur. Sizin ülkenizin misafirperverliğine şahit oldular. Minnettarız.

Askeri komite olarak bugün resmi bir ziyaret amacı ile buradayız. Biliyoruz ki biz sadece bu ziyaretin tecrübesinden istifade etmeyeceğiz, aynı zamanda buradan bu ziyaretin anılarıyla geri döneceğiz. Gelmeden önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'le görüştüm. Askeri komitenin bütün üyelerine selamlarını iletti."

Konuşmaların ardından Genelkurmay Plan ve Prensipler Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ev sahibi ülke sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda Türkiye'nin 67 yıl boyunca NATO'ya sağladığı katkılar hakkında bilgi veren Oğuz, NATO'nun yeni güçlendirilmiş komuta yapısında NATO Müttefik Kara Komutanlığının artan önemini vurguladı.

Oğuz sunumunda NATO Yeni Komuta Yapısının gerektirdiği eğitim ve tatbikat faaliyetlerinde, bilgisayar destekli olanların İstanbul'da konuşlu Çokuluslu Müşterek Harp Merkezi'nde, fiili tatbikatların ise Seferihisar'da bulunan Müşterek Fiili Tatbikat Merkezinden istifade edilerek icra edilebileceğini ifade etti.

Sunumda Türkiye'nin 67 yıldır NATO'nun değerli ve önemli bir müttefiki olduğuna dikkati çeken Oğuz terör ve onun tüm şekilleriyle mücadelede NATO'nun dayanışma içinde olmasının hayati önemi olduğunu vurguladı.

DEAŞ, PKK/PYD-YPG'nin Türkiye'nin olduğu kadar NATO'nun da güvenliğine açık bir tehdit olduğunu ifade eden Oğuz Türkiye'nin güvenliğinin bir bütün olarak aynı zamanda Avrupa'nın güvenliği olduğunu belirtti.

Oğuz son olarak İzmir'in sosyal, kültürel, eğitim ve endüstriyel açıdan gelişmiş yapısının NATO Müttefik Kara Komutanlığına fayda sağlayabileceğini ifade etti.

Görüşmelerin sonunda toplantıya katılan komutanlar hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Okunma Sayısı : 1695