Sıfır Atık Projesi Faaliyetleri


Sıfır Atık Projesi’ne Milli Savunma Bakanlığı karargâhında ve birliklerde artan bir etkinlikle devam ediliyor. Bu kapsamda Ankara Polatlı’da bulunan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı’na basın turu düzenlenerek Sıfır Atık Projesi ile geri dönüşümün önemi basın mensuplarına yerinde izlenimlerle anlatıldı.

Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı’nda geri dönüşüm yemeklerin hazırlandığı mutfakta başlıyor. Sebze ve meyve artıkları başta olmak üzere kullanılamayacak durumdaki ürünler ayrı bir konteynerde toplanıyor. Erbaş ve erler başta olmak üzere yemeğini yiyen personel, yemeklerinden kalan artıkları da sebze-meyve, yemek ve plastikler olmak üzere ayrı konteynerlere boşaltıyor. Geri dönüşümde kullanılamayacak yemek artıkları hayvan barınaklarına gönderilirken, plastik atıklar da geri dönüşüm işlemi için anlaşmalı firmalara ulaştırılıyor.

Ayrıştırılan sebze-meyve artıkları doğal gübre oluşumu için Sakarya Kışlası’na taşınarak burada kazılan büyük çukurlara boşaltılıyor. Üzeri toprakla örtülen atıklar, kompost gübre oluşumu için üç aylık bir süreyle toprak altında bırakılıyor. Bu sürenin ardından makine kullanmadan doğal yolardan elde edilen kompost gübre Sakarya Şehitleri Ağaçlandırma alanına taşınıyor. Kireçli arazi yapısından dolayı ağaç yetişmesi mümkün olmayan bu arazide, 1,5 metre derinliğinde çukurlar kazılıp kireçli toprak ayıklanarak kompost gübre ile zenginleştirilmiş toprak dökülüyor ve ağaç dikim işlemi gerçekleştiriliyor. Kompost gübre ile fidanların toprakta tutunarak büyüdükleri gözlenirken, 2017 yılından bu yana bölgede 172 bin 344 fidan toprakla buluşturuldu. Ayrıca geri dönüşümle elde edilen kompost gübre, diğer bölgelerdeki mevcut ağaçların dibine dökülerek güçlendirmede de kullanılıyor. 

Okunma Sayısı : 1036