MESAJLARTarih : 28.09.2018


Konu : MİLLÎ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’IN MİLLÎ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ MESAJIMillî Savunma Üniversitesinin Değerli Personeli, Müdavimleri ve Sevgili Öğrenciler,

 

Mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli personel temin kaynağı olan Millî Savunma Üniversitesinin 2018-2019 Akademik Yılı’nın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

Bölgesel ve küresel düzeyde kritik bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde başta FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin faaliyetleri olmak üzere yakın coğrafyamızdaki çatışmalar ve bozulan güvenlik ortamı nedeniyle Türkiye, çok boyutlu tehdit ve tehlikeler ile karşı karşıyadır.

 

Jeostratejik konumu nedeniyle bu tehdit ve tehlikelerin merkezinde bulunan ülkemizin etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

 

Bu nedenle modern harp silah, araç ve gereçleriyle donatılmış, farklı coğrafyalarda her türlü harekâtı icra edebilecek bir silahlı kuvvetleri muhafaza etme ve bu güce emir komuta edecek lider personeli yetiştirme ihtiyacı, bugün her zamankinden çok daha önemli hale gelmiştir. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik teşkilatlanan Millî Savunma Üniversitesine önemli görevler düşmektedir.

 

Bu çerçevede eğitim ve öğretimdeki hedefimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordumuz Türk milleti ile aynı ideallere sahip, onun sadık ve öz evlatlarından oluşmuş, her kişisi, bilhassa subayları ve komutanları, medeniyetin ve tekniğin gereklerini kavramış, yüksek ahlaki vasıflara sahip bir topluluktur.” sözü doğrultusunda:

 

          Aklı ve bilimi rehber edinmiş,

 

          Müşahede, muhakeme ve icra yeteneği gelişmiş, yetkilerini muhakemeye dayalı cesaretle kullanabilen, inisiyatif ve sorumluluk sahibi, sürekli sorgulayan,

 

          Ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içinde çalışma alışkanlığı kazanmış,

 

          Asil Türk milletinin sağladığı imkân ve kaynakları israf etmeyen,

 

          Savaşçı bir ruha ve üstün fizik gücüne sahip,

 

          Çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış personel yetiştirmek olmalıdır.

 

Hedeflerimize ulaşmada öncelik ve yöntemler doğru belirlenmeli, eğitim; süsten ve gösterişten uzak, maksada yönelik, sade ve gerçekçi bir şekilde icra edilmelidir. Aynı zamanda askerî atmosfer, yani disiplin içerisinde birlik ve beraberlik ruhu geliştirilerek kurumsal aidiyet ve sahiplik duygusu artırılmalı, sosyal ve mesleki başarının disiplinli bir yaşam tarzıyla elde edileceği unutulmamalıdır.

 

Eğitim ve öğretim programları; öğrenci merkezli, bireysel ve mesleki gelişime öncelik veren her türlü değişime ayak uydurabilecek proaktif bir yaklaşımla sürekli olarak düzenlenmeli ve geliştirilmelidir. Bu kapsamda Millî Savunma Üniversitesinin tüm değerli mensuplarının hedeflerimize ulaşmak için her türlü gayreti göstereceklerine eminim.

 

Millî Savunma Üniversitesi çatısı altında faaliyetlerini yürüten enstitüler, harp enstitüleri, harp okulları ve meslek yüksekokullarında akademik eğitim alan müdavim, askerî öğrenci ve öğrencilerimizin kutsal vatan topraklarının bütünlüğü ve güvenliği ile asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadele edecek şekilde; yürekleri vatan, millet, bayrak ve meslek sevgisi gibi millî ve manevi değerlerle dolu olarak yetişeceklerine yürekten inanıyorum.  

 

Müdavim ve öğrencilerimiz, ilim ve irfan ocağı bu şanlı yuvada aldıkları eğitimle aynı zamanda 21’inci yüzyılın komutan ve liderleri olarak “Mavi Vatan” olan denizlerimizden engin semalara, vatan topraklarını çevreleyen sınırlardan uluslararası platformlara kadar her alanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ve menfaatlerinin korunması ile uluslararası barış ve güvenliğin tesisinde de önemli roller üstlenecektir.

 

Bu uğurda Millî Savunma Üniversitesinin her seviyedeki personeline, özellikle öğretim elamanlarımıza büyük görev düşmektedir. Akademik kadrolarımız, hem kendilerini hem de öğrencilerimizi geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacaklardır. “En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır.” sözünden hareketle asil milletimizin güvenine layık olmak için göstereceğiniz gayret ve özverili çalışmalara şimdiden teşekkür ediyor; yeni eğitim ve öğretim yılının hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

 

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ile asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.