BASIN AÇIKLAMALARITarih : 10.06.2019


Konu : TÜRKİYE - AZERBAYCAN - GÜRCİSTAN DOĞAL AFETLERDE ARAMA KURTARMA TATBİKATI1. Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Tatbikatı, katılımcı ülkeler Doğal Afetler Arama Kurtarma birlikleri arasında dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla, 10-15 Haziran 2019 tarihlerinde Gen. Eşref AKINCI Kışlası, TSK İnsani Yardım Tugay Komutanlığında (Mamak/Ankara) icra edilmektedir.

2. Tatbikata Türkiye’den iki arama kurtarma timi, Gürcistan’dan bir arama kurtarma timi ve Azerbaycan’dan 3 gözlemci katılmaktadır.

3. Tatbikatta helikopterle kazazede tahliyesi, kaybolmalarda arama kurtarma (Alan araması), kazalarda arama kurtarma ve depremde arama kurtarma hususlarında ortak taktik, teknik ve usulleri geliştirme ve katılımcı ülkeler personeli arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı hedeflenmektedir.

4. Tatbikata yönelik hazırlık ve eğitimler, 11-13 Haziran 2019 tarihlerinde ve Fiilî Safha 14 Haziran 2019 tarihinde saat 10:30-12:30 arasında icra edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.