BASIN AÇIKLAMALARITarih : 01.02.2019


Konu : HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (25 Ocak - 01 Şubat 2019)1. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte Eskişehir’deki faaliyetleri kapsamında;

a. Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş,

b. Askerî yetkililer ile savunma sanayii firmalarını bir araya getiren Stratejik İşbirliği Anlaşmaları imza törenine katılmış,

c. İmza töreninden sonra 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yemekte bir araya geldiği işçilere hitap etmiş,

ç. 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğündeki çalışmaları yerinde inceleyerek, uçakların bakımıyla ilgili bilgi almış,

d. 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde düzenlenen TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi 39’uncu Toplantısına katılmış,

e. TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve Gökbey Genel Maksat Helikopterine güç verecek TS1400 turboşaft motorunun testini gerçekleştirmiş,

f. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etmiştir.

2. Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar ile birlikte Mardin’deki faaliyetleri kapsamında;

a. Sınır birliklerinde inceleme ve denetlemelerde bulunarak personele hitap etmiş,

b. Mardin Valisi Mustafa Yaman’ı makamında ziyaret etmiş,

c. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek gençlerimizin etkinliklerine katılmıştır.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’deki faaliyetleri kapsamında; Vali Şehmus Günaydın’ı makamında ziyaretinin ardından gazetecilerin yeni askerlik sistemine ilişkin sorularını yanıtlamış, ayrıca Garnizon Komutanlığını ziyaret ederek faaliyetlerle ilgili bilgi almıştır.

4. Bakan Akar, beraberinde Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Muhsin Dere ile birlikte Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu’nda inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

5. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı makamında ziyaret etmişlerdir.

6. Millî Savunma Bakanlığından bir heyet, Rusya Federasyonuna giderek Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili temaslarda bulunmuştur.

7. Bakan Akar; müşterek olarak belirlenen kıstaslar dâhilinde TSK’da FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etmiştir.

8. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın yeni Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis'e tebrik ve davet mektubu göndermiştir.

9. Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri bağlısı unsurların katılımı ile Ege Denizi’nde 26-31 Ocak 2019 tarihleri arasında Temel Harp Nevi Eğitimleri, Denizde Denetim Harekâtı Eğitimi, Arama Kurtarma Eğitimi ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile fiili eğitimler icra edilmiştir.

10. Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtına destek sağlayan TCG GÖKÇEADA 28-30 Ocak 2019 tarihleri arasında Doha/KATAR limanında bulunmuş, gemide bulunan SAT personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri Personeline “Deniz Güvenliği Eğitimleri” verilmiştir.

 

11. Terörle Mücadele.

 

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

 

b. Geçtiğimiz süreç içinde (25 Ocak - 01 Şubat 2019) PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Bitlis ve Mardin’de yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.      

 

c. İcra edilen operasyonlarda; en az 7 terörist etkisiz hale getirilmiş, teröristler tarafından kullanılan 38 silah mevzii, sığınak, barınak, mağara ve depo imha edilmiştir.

 

ç. Operasyonlarda ayrıca; 14 piyade tüfeği, bir zagros keskin nişancı tüfeği, 5.322 muhtelif hafif silah mühimmatı, 188 doçka uçaksavar mühimmatı, yedi RPG-7 roketi, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış üçer adet 120 ve 106 mm’lik havan mühimmatı, bir 60 mm’lik havan mühimmatı, sekiz el bombası, bir bombaatar mühimmatı, bir tank mühimmatı, iki top mühimmatı, 828,5 kg amonyum nitrat, 67 kg C-4 patlayıcı madde, üç el telsizi ele geçirilmiş, dokuz el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

 

d. Operasyonlarda iki kahraman arkadaşımız yaralanmıştır.

 

e. Hudut güvenliği, hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 13.880 paket kaçak sigara ve 16 cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

 

f. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

 

12. Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

 

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

          Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²’lik alan kontrol altına alınmıştır.

            Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken;           PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir.

            Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

     

b. İdlib Bölgesi:

           

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, TSK birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

            Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana’da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

             İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan  17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

 

c. Zeytin Dalı Harekâtı: 

 

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ile istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018’de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

 

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

 

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin’de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

 

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

 

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin’de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 mayın ve 1.687 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

 

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Cenderis’te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunmaktadır.

 

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

 

ç. Münbiç Bölgesi: 

           

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç’te şu ana kadar 10 Müşterek Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir.

       Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

 

13. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.