İsmet SEZGİN

İsmet SEZGİN

1928'de Aydın'da doğdu. İlköğrenimini Aydın'da, orta ve lise öğrenimini İzmir'de tamamladı. 1950 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulundan mezun oldu. Aynı yıl Denizli'de Emlak Kredi Bankası Şubesinde göreve başladı.

1952'de Denizli'de Demokrat Partiden İl İdare Kuruluna seçilerek politikaya atıldı. 1955 yılında Aydın'dan Belediye Başkanı seçildi. Bu görevinden, 27 mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasından sonra tutuklanarak ayrıldı. Tutukluluk süresinin sonunda Aydın'da Adalet Partisi il teşkilatını kurdu. 1961 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Aydın Milletvekili oldu.

1963'ten 1985'e kadar Türk Belediyeciler Birliği'nin Genel Başkanlığını yaptı. 1968 yılında AP Genel Başkan Yardımcılığını üstlendi. 3 Kasım 1969'da II. DEMİREL Hükümetinde Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi. III. DEMİREL Hükümetinde de aynı görevini korudu. 12 Mart 1971'de verilen askeri muhtıra sonunda kurulan I ERİM Hükümetinin göreve başlamasıyla bakanlıktan ayrıldı. 1961 yılından 1980 yılına kadar aralıksız olarak AP den Aydın Milletvekili seçildi. 12 Kasım 1979 yılında kurulan VI. DEMİREL Hükümetinde aldığı Maliye Bakanlığı görevini, 12 Eylül 1980'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla bırakmak zorunda kaldı.

Siyasal yasakların kalkmasından sonra 1988'de Doğru Yol Partisine katıldı, 1991 yılında da yeniden DYP Aydın Milletvekili seçildi. 20 Kasım 1991'de kurulan VII. DEMİREL Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 25 Haziran 1993'te bakanlık görevinden istifa etti. 1995'de TBMM Başkanlığına seçildi.

7 Ocak 1997'de Demokrat Türkiye Partisinin kurucu üyesi oldu. 30 Haziran 1997'de kurulan III. YILMAZ Hükümetinde de DTP den Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı, 11 Ocak 1999'da kurulan IV. Ecevit Hükümetine kadar bakanlık görevine devam etti. 1999 seçimlerinde DTP' nin Genel Başkanlığına seçildi. 18 Mayıs 2002'de Genel Başkanlıktan ayrılarak aktif politikayı bıraktı.